4th Brazilian Bioenergy Science and Technology Conference – BBEST 2020 - 2nd Biofuture Summit

Hotel Rennaissance, SP – Brazil, March 30th - April 1st
   
Monday March 30th - POLICY DAY
  Room: Theater
07:00 - 08:30 Registration and Welcome Coffee
08:30 – 09:15 Opening Ceremony: Minister Bento Albuquerque, Ministery of Mines and Energy, Brazil; Embassador Otavio Brandelli, Ministery of Foreign Relations, Brazil; Governor João Doria, State of São Paulo Government, Brazil; Marco Antonio Zago, President of FAPESP, Brazil; Carlos Henrique de Brito Cruz, Scientific Director, FAPESP, Brazil; Fatih Birol, International Energy Agency, Executive Director, France, Admiral Ricardo Segovia, President of APEX, Brazil
09:15 - 09:30 Word from Conference Chairs: Glaucia Mendes Souza, USP, BIOEN-FAPESP, Brazil; Renato Godinho, MRE, Biofuture Platform, Brazil and Luiz Augusto Horta Nogueira, UNIFEI, BIOEN-FAPESP, Brazil
09:30 - 11:10 Keynotes presentations: The place of the low carbon bioeconomy in the new dynamics of global energy
  Carlos Henrique de Brito Cruz, Director, FAPESP, Brazil
  Paolo Frankl, IEA, France
  Dirk Smit, Shell, The Netherlands
  Thelma Krug, IPCC, Brazil
  Q&A
11:10 - 11:30 Coffee Break
11:30 - 12:40 Plenary Panel 1: Bioenergy Status Update and Sustainability Governance
  Co-Chairs: Glaucia M. Souza, USP, BIOEN-FAPESP, Brazil and Renato D. Godinho, MRE, Biofuture Platform, Brazil
  Toshimasa Masuyama, Bioenergy Analyst, IRENA, Germany
  Michela Morese, Executive Secretary, GBEP, Italy
  Uwe Fritsche, Task Leader, IEA Bioenergy, Germany
  Maria Murmis, Ministerio da Agricultura, Argentina
  Gerry Ostheimer, Below 50, USA
  Moderated discussion towards a sustainability governance approach
  Q&A
12:40 - 14:10 Lunch
14:10 - 15:25 Plenary Panel 2: Demand pull, public policies and recognition of environmental services: (mandates, carbon pricing, RenovaBio, Clean Fuels Standard, RED II, LCFS)
  Co-Chairs: Paolo Frankl, IEA, France and Heitor Cantarella, IAC, Brazil
  Renata Isfer, MME, Brazil
  Paula Vieira, Natural Resources Canada Canada
  Rajinder Shaota, California Air Resources Board, USA (tbc)
  Kyriakos Maniatis, European Commission, EU (tbc)
  Esha Srivastava, Ministry of Petroleum and Natural Gas, India (tbc)
  Moderated Discussion towards the best policy models for increasing low carbon fuels in transport
  Q&A
15:25 - 16:30 Plenary Panel 3: Bioenergy in transportation and the electrification debate
  Co-Chairs: Kees Kwant, Biofuture Platform, IEA Bioenergy and Luiz Augusto Horta Nogueira, UNIFEI, BIOEN-FAPESP, Brazil
  Plinio Nastari, CNPE, Brazil
  Christian Martin, AVL, Austria
  Ricardo Abe, Nissan, Brazil
  Liu Deshun, NEA, China (tbc)
  David Chiaramonti, ART Fuels Forum, Italy, EU
  Moderated Discussion: what is the role of bioenergy in transportation in face of electrification?
  Q&A
16:30 - 17:00 Coffee Break
17:00 - 17:55 Plenary Panel 4: Financing the Bioeconomy: the role of green bonds and financial institutions
  Co-Chairs: Paula Vieira, Canada Biofuture Platform Core Group and Rubens Maciel, UNICAMP, Brazil
  Juan Pablo Bonilla, Interamerican Development Bank, USA (tbc)
  Thathyanne Gasparotto, Climate Bonds Initiative, Brazil
  John May, Hamilton Clark Sustainable Capital, USA (tbc)
  Petrônio Cançado, National Brazilian Development Bank BNDES, Brazil (tbc)
  Moderated Discussion: how can finance and green finance better support the low carbon bioeconomy?
  Q&A
17:55 - 19:00 Plenary Panel 5: Technology push policies and supporting the bioeconomy innovation
  Co-Chairs: Simone Landolina, IEA, France and Luis Fernando Cassinelli, BIOEN-FAPESP, Brazil
  Siobhan Sherry, BEIS Gov, UK
  Eduardo Couto, LNBR, Brazil
  James Spaeth, BETO-DOE, USA
  Dou Kejun, China National Renewable Energy Centre, China (tbc)
  Shilpi Gupta, MOST, Mission Innovation, China
  Moderated Discussion: what countries can do to overcome the technology valley of death in the bioeconomy?
  Q&A
19:00 - 20:00 Cocktail

 

 

Tuesday March 31st, 2020
  Room: Theater Room: Abrolhos + Pantanal Room: Amazonia (200 pessoas) Room: Yukon Room: Labrador Room: Jureia
09:00 - 10:30 Round Table 1: Aviation and Maritime Biofuels Takeoff PS-03. RISB BIOFUELS and BIOREFINERIES PS-01. Deconstructing Biomass PS-02. Task 45 Governing a Sustainable Bioeconomy: Assessment and Monitoring (Experience and Perspective) Private Meeting: Biofuture
  Chair: Chair: Luis Cassinelli, BIOEN-FAPESP, Brazil Chair: Marcos Buckeridge, USP, Brazil Chair: Michela Morese, GBEP, Italy; Uwe Fritsche, Germany   
09:00 - 09:15 Jane Hupe, ICAO, Canada José Antonio Bressiani, Granbio, Brazil Nick Carpita, Purdue University, USA Maria Murmis, Ministérion de Agricultura, Argentina  
09:15 - 09:30 Donna Hrinak, Boeing Latin America, Brazil Silene Cristina de Lima Paulillo, Fermentec, Brazil Lee Lynd, Dartmouth College, USA Ivonne Lobos Alva, SEI, Colombia  
09:30 - 09:45 RSB (tbc) Marcel Salmeron Lorenzi, Fermentec, Brazil Henning Jorgensen, Univ of Copenhagen, Denmark Marcelo Poppe, CGEE, Brazil (tbc)  
09:45 - 10:00 Charlotte Hardenbol, SkyNRG, France (tbc) Carolina de Góes, Beta Analyttic Inc, USA Boris J.C.U. Stambuk, UFSC, Brazil Guillermo Parra Romero, Oil & Gas, Paraguay  
10:00 - 10:15 Pedro Mancuello Pérez, Ministery of Industry and Trade, Paraguay Juan Mesa Perez, Bioware, Brazil André Damasio, UNICAMP, Brazil Adrian Rodriguez, UN-ECLAC, Chile  
10:15 - 10:30  Discussion  Discussion  Discussion  Discussion  
10:30 - 11:00 Coffee break     
11:00 - 12:30 Round Table 2: The Biobased Future and Biorefining PS-04 - Biodiversity Nexus PS-05. Crop Biotech PS- 06. BIOEN Biofuels   Private Meeting: Biofuture
  Chair: Jim Spaeth, TCP IEA, Biofuture Core Group, USA Chair: Chair: Marcelo Menossi, UNICAMP Chair: Rubens Maciel, UNICAMP, Brazil  
11:00 - 11:15 Stephanie Batchelor, VP, BIO, USA Carlos Joly, UNICAMP, Brazil Henrik Vibe Scheller, UCLA, USA Luis Alberto Follegatti Romero, USP, Brazil  
11:15 - 11:30 Lasse Rosendahl, Aalborg University, Denmark Jenny Walther-Thoss, Sustainable Biomass, Germany Hugo Bruno Correa Molinari, Embrapa, Brazil Carlos Eduardo Driemeier, LNBR, Brazil  
11:30 - 11:45 Luuk Van Der Wielen, Univ. of Limerick, Ireland Ricardo Junqueira Fujii, WWF, Brazil Srinivas Belide, CSIRO, Australia Ana Paula Jacobus, UNESP, Brazil  
11:45 - 12:00 Paolo Corvo, Clariant Luciano Verdade, USP, Brazil Maurício Antunes, University of North Texas, Brazil Tiago Carregari Polachini, UNESP, Brazil  
12:00 - 12:15 Michael Carus, Nova Institut, Germany (tbc) Luis Schiesari, USP, Brazil Paulo De Lucca, Pangeia, Brazil     
12:15 - 12:30 Discussion Discussion Discussion Discussion   
12:30 Poster Session with Lunch (Havana Room)     
14:00 - 15:30 Round Table 3: Investing in the Biobased Future in Brazil PS-07. Biodiesel, Biokerosene, Bio-oils PS-08. SynBio PS-09. BIOEN Sustainability PS-10.Biofuels application in Engines and Fuel Cells Private Meeting: Biofuture
  Chair: Amaury Pekelman, UDOP, Brazil Chair: Chair: Marie-Ann Van Sluys, USP, Brazil Chair: Patricia Osseweijer, TU Delft, The Netherlands Chair: Francisco Nigro, USP, Brazil  
14:00 - 14:15 Carlos Henrique de Brito Cruz, FAPESP, Brazil Donizete Tokarski, Ubrabio, Brazil Aymerick Eudes, Laurence Berkeley Laboratory, USA José Maria Ferreira Jardim da Silveira, UNICAMP, Brazil Steve Rogers, EIQ, Australia  
14:15: - 14:30 Pedro Mizutani, COSAN, Brazil (tbc) Khurram Shahzad, University of the Punjab, Pakistan Luiz Henrique Catalani, InovaUSP, Brazil Carolina H. Ribeiro, UNICAMP, Brazil Daniel Gabriel Lopes, Hytron, Brazil  
14:30 - 14:45 José Ricardo Roriz Coelho, FIESP, Brazil Rubens Maciel, UNICAMP, Brazil Flavia Vischi Winck, USP, Brazil Késia Silva Lourenço, IAC, Brazil Mauro Santos, UFABC, Brazil  
14:45 - 15:00 José Mauro Ferreira Coelho, EPE, Brazil (tbc) Thiago Olitta Basso, USP, Brazil Carlos Hotta, USP, Brazil Edson Cezar Wendland, USP, Brazil José Guilherme Coelho Baeta, UFMG, Brazil  
15:00 - 15:15 Artur Milanez (BNDES, Brazil)   Igor Cesarino, USP, Brazil Marcelo Moreira, Agroicone, Brazil Gonçalo Pereira, UNICAMP, Brazil  
15:15 - 15:30 Discussion  Discussion  Discussion Discussion Discussion  
15:30 Coffee break     
16:00 - 17:30 Plenary Panel 7: Biofuture Summit Wrap-Up and Open Debate: - Towards a Biofuture Blueprint for the Bioeconomy     
  Chair: Renato D. Godinho, MRE, Biofuture Plataform, Brazil     
16:00 - 16:20 Paolo Frankl, IEA, France     
16:20 - 16:40 Paula Vieira, NR Canada, Canada     
16:40 - 17:00 Simone Landolina, IEA, France     
17:00 - 17:20 Renato Godinho, MRE, Brazil     
  Jim Spaeth, TCP IEA, Biofuture Core Group, USA     
  Kees Kwan, The Netherlands     
  Policy Blueprint Project Presentation     
  Moderated Plenary Discussion: towards a policy blueprint for the bioeconomy     
17:30 Biofuture Summit Official Closing     

 

 

Wednesday April 1st, 2020
  Room: Theater Room: Abrolhos + Pantanal (120 pessoas) Room: Amazonia (200 pessoas) Room: Yukon (90 pessoas) Room: Labrador: 80 pessoas) Room: Iguaçu (20 pessoas)
09:00 - 10:30 Round Table 4 - Industrial Implementation of Energy Cane and Advanced Biofuels PS-11: Bioproducts from Biomass PS-12. BIOEN Biomass PS-13. LCA Task 39 PS 14 - Emerging Markets and New Frontiers Private Meeting: IEA ExCo
  Chair: Chair:  Chair: Márcio de Castro Silva Filho,  ESALQ Chair: Jack Saddler Chair:   
09:00 - 09:15 Bernardo Gradin, Granbio, Brazil Mahdi Abu-Omar, University of California Santa Barbara, USA Marcelo Menossi, UNICAMP Don O'Connor, Canada Stephen Karekezi, African Energy Policy Research, Kenya  
09:15 - 09:30 Marisa Coral, Raízen, Brazil Luiziana Ferreira, USP, Brazil Glaucia Mendes Souza, USP, Brazil Adrian O'Connel, EC, EU Aida Lorenzo, Associacion Combustibles Renovables, Guatemala  
09:30 - 09:45 Walter Maccheroni, São Martinho, Brazil Mateus Schreiner Garcez Lopes, Braskem, Brazil Marcos Buckeridge, USP, Brazil Michael Wang, ANL, USA Sergio Trindade, S2T, USA  
09:45 - 10:00 Hermann Hoffmann, RIDESA, Brazil Giuliano Dragone, Tec Univ of Denmark Raffaella Rossetto - IAC, Brazil Antonio Bonomi, LNBR USA Grains Council - tbc  
10:00 - 10:15 Dario Giordano, Versalis, Italy Solange I. Mussatto, Novo Nordisk, Denmark Juliana Velasco de Castro Oliveira, CNPEM, Brazil   tbc  
10:15 - 10:30 Discussion Discussion Discussion Discussion Discussion  
10:30 - 11:00 Coffee break     
11:00 - 12:50 PS-15- LU for Biomass Production PS 16 - IEA Task 39 PS 17 - BIOEN Biorefinery PS 18 - PIPG PS 19 - Innovation Office Private Meeting: IEA ExCo
  Chair: Carlos Eduardo Pellegrino Cerri, USP Chair: Jim McMillan, NRE, USA Chair: Chair: Igor Polikarpov, USP, Brazil Chair: Eduardo Giacomazzi, FIESP, Brazil  
11:30 - 11:50 Luc Pelkmans (CAPREA) Jim McMillan (NREL) Karel Olavarria Gamez, TU DELFT, The Netherlands Igor Polikarpov, USP, Brazil Marcos Martins, NIT USP, Brazil  
11:50 - 12:10 Christian Davies (Shell) Jack Saddler (University of British Columbia) Adriano Mariano, UNICAMP, Brazil Pedro Oliva Neto, UNESP, Brazil Newton Frateschi, NIT UNICAMP, Brazil  
12:10 - 12:30 Gerd Sparoveck (USP) Franziska Muller-Langer (Deutsches Biomass for Schusgszmrf)   Luiziana Ferreira, USP, Brazil Wagner Valenti, NIT UNESP, Brazil  
12:30 - 12:50 Michel Anderson Almeida Colmanetti, Unicamp, Brazil Dina Bacovsky, BST, Austria Cristiane Sanchez Farinas, EMBRAPA, Brazil João Luís Nunes Carvalho, CNPEN, Brazil Rafael Aroca, NIT UFSCAR, Brazil (tbc)  
13:00 - 14:30 Poster Session with Lunch     
14:30 - 16:00 PS 20 - Lignin, Wood Products and Solid Biofuels PS 21 - Task 45 Innovative Landscape Approaches for Sustainable Bioenergy PS 22 - Biogas PS 23 - Climate Effects PS 24 - Horizon 2020, BECOOL, BioValue Private Meeting: IEA ExCo
  Chair: Chair: Floor Van Der Hilst, Utrecht University Chair: Chair: Chair: Antonio Bonomi, LNBR, Brazil  
14:30 - 14:50 David Hodge, University of Michigan, USA Goran Berndes, Chalmers University of Technology, Sweden Jens Bo Holm-Nielsen, Alsborg University, Denmark Paulo Artaxo, USP, Brazil Myrsini Christou, CRES, Greece  
14:50 - 15:10 Fabio Squina, UNISO, Brazil Floor Van Der Hilst, Utrecht University, The Netherlands Suani Teixeira Coelho, USP, Brazil Francesco Cherubini, NTNU, Norway Otavio Cavalett, LNBR, Brazil  
15:10 - 15:30 Andrea Cressoni De Conti, UNESP, Brazil Heitor Cantarella, IAC, Brazil Keith Simons, SHVEnergy, The Netherlands Joaquim Seabra, UNICAMP, Brazil Bert van de Beld, BTG, The Netherlands  
15:30 - 15:50 Adilson Roberto Gonçalves, UNESP, Brazil Lorenzo di Lucia, Imperial College, UK Alessandro Gardemann, Abiogas, Brazil Annette Cowie, University of New England, Australia Ricardo Soares, UFU, Brazil  
16:00 - 17:00 Closing session & BBEST Awards     
  General Secretaries: Luiziana Ferreira, USP, Brazil; Marcelo Menossi, UNICAMP, Brazil and Clarissa Maria Forecchi Gloria, MRE, Brazil